Panelová sídliště u nás rostla jako houby po dešti již v 60. letech minulého století a tehdejší stavební technologie neměly v plánu vybavit každý byt klimatizací. To bývalo zvykem pouze v tropických oblastech, v našem mírném pásmu se jaksi předpokládalo, že lidé krátké letní období horka a sucha přečkají bez úhony i bez chladicích systémů.
V současné době mají však lidé vyšší nároky na komfort a především nejsou vázáni na stranické a státní orgány socialistického zřízení. Jsou tu však jiná úskalí, se kterými se potýkají specializované firmy.
Co řeší odborníci v panelovém domě
Splitové jednotky vnitřní a vnější jsou vzájemně propojeny měděným potrubím. To se musí někudy vést a ideálním řešením je vždy zabudovat jej do zdiva, nebo pod sádrokartonovou konstrukci. V panelovém domě to ale představuje problém – namísto sekání drážky do betonu se musí hledat jiné řešení – umístit trubky do vnější šachty z plastových žlábků, případně do sádrokartonové nástavby.
Kondenzát se musí někam odvádět. Optimální řešení je odvádět jej samospádem do odpadových trubek, nebo k venkovní splitové jednotce. Dalším řešením je kondenzátní čerpadlo, které vysráženou kapalinu odvádí k jednotce plastovou trubičkou. U samospádu do kanalizace je třeba montovat speciální sifon, který zabrání zápachu v době, kdy klimatizace nepracuje.
Značný problém představují vnější splitové jednotky. U panelových bytů s balkonem nebo lodžií je řešení celkem snadné – jednotka se umístí právě tam. V bytech bez balkonu je ovšem nutný souhlas bytového družstva, nebo společenství vlastníků domu při montážiklimatizace do bytu Praha na vnější fasádu, případně na střechu (možné pouze u bytů v nejvyšším patře.)
Jak probíhá samotná montáž
· Na základě objednávky technik prohlédne terén a doporučí vhodné řešení. Podepíše se smlouva o dílo a podmínkou pro zahájení prací musí být všechna potřebná povolení pro montáž vnější jednotky a také upozornění sousedů na dočasný hluk v domě.
· Firma v domluveném termínu přiveze veškerou techniku na místo určení, zakryje podlahu a nábytek.
· Následuje montáž vnitřní a venkovní splitové jednotky na stěny bytu (na balkon, lodžii, fasádu domu, na střechu).
· Dalším krokem je montáž rozvodů a zajištění přívodu elektrického proudu.
· Poslední montážní prací je řešení odvodu kondenzátu.
· Na závěr se provede tlaková zkouška a následuje odzkoušení a uvedení do provozu.
· Solidní firma po sobě uklidí nepořádek a odveze veškerý odpad a obalový materiál.
Funkční klimatizace nejen, že v létě dostatečně vychladí plochu celého bytu, ale lze s ní i přitápět (zejména na jaře a na podzim, kdy ještě není topná sezona). Většina z nich také efektivně čistí vzduch od mikroorganismů a od prachu.