Děti jsou potěšením a radostí nás všech, avšak jejich příchod někdy zasáhne rodinný rozpočet opravdu hodně. Stát rodiny s dětmi podporuje především poskytnutím mateřského a rodičovského příspěvku avšak ani to mnohdy nestačí. Můžete si přivydělávat během mateřské a rodičovské dovolené? Kam se obrátit při nedostatku financí? Na tyto otázky vám odpoví následující text.
Podpora od státu
Jak je již popsáno výše, stát rodičům poskytuje podporu za pomoci příspěvků, konkrétně mateřského a rodičovského. Další podporou je také sleva na dani za každé dítě, kterou mohou uplatnit pracující rodiče. Příspěvek v době mateřské dovolené dostanou ty ženy, které během dvou let před porodem odpracovaly aspoň 270 dní a aktuálně pracují, nebo jsou v takzvané ochranné lhůtě, která trvá 180 dnů. Pokud nemáte nárok na mateřskou dovolenou, pak hned po porodu nastupujete na dovolenou rodičovskou a dostáváte rodičovský příspěvek. Ten se teď nově bude zvyšovat, na 300 000 rodiče si sami určují, jak rychle jej chtějí vybrat. Avšak maximální částka je 70% vašeho průměrného platu v posledním roce před porodem.
Co když to nestačí?
Pokud i nadále máte velký problém s financemi a ani s příspěvky od státu se nedokážete o děti postarat, pak je nejlepší navštívit váš spádový úřad práce (sociální odbor), kde zjistíte, jaké další máte možnosti. Dávek hmotné nouze je totiž poměrně hodně ale nejvíce vám poradí právě na sociálním odboru, kde přesně ví, o co můžete žádat a na co máte nárok.
Práce během mateřské a rodičovské dovolené
Samozřejmě i během mateřské a rodičovské dovolené si můžete přivydělávat, avšak počítejte s tím, že v prvních šesti týdnech je to zakázané a poté během prvního půl roku nesmíte pracovat na stejnou smlouvu a provádět stejnou práci, jako před mateřskou dovolenou. Přivýdělek během rodičovského příspěvku není vůbec omezený, avšak do kolektivního zařízení děti můžete dávat pouze na omezený čas, jinak o příspěvek přijdete.