Fitness mylifestyle.cz jako takové je v dnešních dnech opravdu velice oblíbenou sportovní aktivitou. Je tomu možná i proto, že už jen to, že někdo chodí do fitness centra anebo cvičí, považujeme za to, že je nadšencem do fitness. Ve skutečnosti ovšem tento termín znamená mnohem více. Jde o soubor jak pohybové aktivity, tak zdravého zdravotního stylu, vyváženého jídelníčku a také celkové tělesné spokojenosti, ke které samozřejmě neoddělitelně patří i psychická pohoda a spokojenost se sebou samým. Jelikož se fitness tak rozšířené a věnuje se mu snad skoro každý, dochází zde také k řadě chyb a mýtů, kterým potom věříme, dále se rozšiřují a jsou často velice na škodu. Které patří k těm vůbec nejčastějším?
Na prvním místě je určitě tvrzení, že pokud vás ještě dva dny po tréninku nebolí celé tělo a každý sval v těle, byl váš trénink neefektivní a vlastně úplně zbytečný. Až vám toto bude někdo tvrdit, rozhodně mu nevěřte, protože jediné, čeho můžete dosáhnout je tak akorát svalová horečka, natažení a přetížení některé z partií, což je velice bolestivá záležitost, která vás vyřadí na nějakou dobu z provozu, a také rychlá ztráta motivace spojená s nepříjemným chováním a celkovým tělesným nekomfortem. Pokud ucítíte, že vás po včerejší tréninku bolí svaly, zkuste se nejdříve protáhnout a pokud ani to nezabere zvolte jednodušší cvičení anebo trénink vynechte a nechte svaly dostatečně zregenerovat.
Další mýty se ještě také týkají cvičení a tréninku. Co takhle: čím delší trénink tím lepší? Už jste to někdy zaslechli nebo si to dokonce mysleli? Další nepravdivý mýtus. Rovněž se s ním pojí tvrzení, že pokud cvičíte kratší dobu než hodinu, váš trénink neměl vůbec smysl a je to stejné, jako byste nedělali vůbec nic. Abychom vše uvedli na pravou míru je nutné říct, že po hodině a půl začíná naše tělo získávat energii ze svalů a nikoli z tuků. To způsobí, nebudeme ztrácet tuk ale svaly. Rovněž je také důležité zmínit, že nezáleží na tom, jak dlouho budete cvičit, pokud budete cviky provádět špatně. Kvalita je tak rozhodně lepší než kvantita.
A co mýty ohledně zdravého stavování? Rozhodně nejrozšířenějším je, že po 7 hodině večerní už byste rozhodně neměli do úst vložit ani kousíček jídla, protože po této hodině se vše ukládá do tuků. Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o zdravé stravování ví, že jídlo má stejnou kalorickou hodnotu v jakékoli denní hodině. Důležité tak není v kolik jíte, ale kolik toho za den celkem sníte. Celkové rozložení jídel je také důležité, protože každému to vyhovuje jinak a je zvyklý na jiný denní režim. Stereotypním názorem je také to, že zdravé stravování je opravu drahé. Ve skutečnosti je důležité uvědomit si, že drahé není jídlo jako takové, protože většina pokrmů se skládá hlavně ze základních potravin jako jsou luštěniny, ovoce a zelenina, ale další „nezbytnosti“, jako je drahé značkové oblečení, speciální chytré hodinky a další.